Mobilní dřevostavba je řešení úniku z městské aglomerace
Za fenomenálním nástupem zájmu o mobilní dřevostavby stojí několik faktorů, z nichž ty nejčastější jsou cenová dostupnost (obvykle vyšší, než u sídlištních bytů a rodinných domů), nízké náklady na provoz a údržbu, žádné zbytečné poplatky a samozřejmě bydlení ve vlastním objektu, bez stresu spojeného s nájemním bydlením a případnou platební neschopností. Lidé si je pořizují většinou v hotovosti, nebo část platby hradí formou spotřebitelského úvěru na krátkodobý úvazek.
Významným důvodem pro rozhodování, zda pořídit mobilní domek, je také kontakt s přírodou. Zatímco velmi mladí lidé mnohdy vyhledávají pracovní příležitosti spíše v centrech měst, pro starší věkové kategorie je na základě životních zkušeností důležitý především odpočinek a eliminace stresu. Stres, to je také bydlení v nájmu, kdy objekt nepatří přímo vám, ale někomu jinému, nehledě na vysoké částky nájemného, které každý měsíc prostě ze své peněženky „doslova vyhodíte“.
Co dokáže příroda
Kouzlu přírody se nevyrovná sebevyspělejší městská aglomerace. Budete-li bydlet v betonové džungli nebo dokonce v podzemí příliš dlouho, zjistíte, že se vám nedostává energie z lesů, polí a luk. Veškeré rostliny jsou živé organismy a je-li jich kolem nás málo, cítíme se podráždění a nesví. Vliv dlouhodobého pobytu uvnitř velkoměsta se podepisuje na oslabeném imunitním systému, důkazem toho je např. New York, kde propukla epidemie koronaviru do nebývalých rozměrů.
Chceme-li si tedy zachovat zdraví a udělat něco sami pro sebe, měli bychom zvážit změnu životního stylu a přesunout své bydliště blíže k přírodním zdrojům. Mnozí z nás už to také udělali, upravili chaty pro celoroční bydlení, nebo pořídili mobilní dřevostavbu, kterou lze umístit i na pozemek, kde nejsou k dispozici kompletní inženýrské sítě, a kde lze snížit náklady na bydlení na minimum.