Jak na život bez odpadků

Nejprve je třeba si ujasnit, že začít žít život bez produkce odpadků není jen o nakoupení či ušití hory látkových pytlíků a skleněných lahví. Je to o změně způsobu myšlení. Produkce odpadu totiž není něco, pro co by se kdokoliv z nás svobodně rozhodl. Je to styl života, který staví na naší lenosti a neochotě zabývat se věcmi aspoň trochu do hloubky.

Každý, kdo se o něco takového už někdy pokusil, nám dá jistě za pravdu, že taková změna myšlení není nic snadného. Naopak, nesklouznout po čase zpátky do zajetých kolejí je jednou z nejtěžších věcí vůbec, ať už se snažíte změnit ve svém životě cokoliv. A o světě bez odpadků to platí úplně stejně.
odpadky u kontejneru

Je však třeba si zachovat optimismus a zkoušet to tak dlouho, dokud se to nepodaří. Jaké první kroky tedy udělat, abychom se zbavili klapek na oči, jež nám nasadila společnost a začít se aktivně snažit žít udržitelným životem bez odpadu?

1. Zbavte se igelitu

Nejsnazším prvním krokem je odstranit ze svého života mikrotenové sáčky a igelitové tašky. Díky přístupu obchodních domů už to není tak obtížné, jako ještě před několika lety. Pořiďte si látkovou tašku, která se snadno vejde i do malé kabelky. Na ovoce a zeleninu si ušijte nebo kupte plátěné pytlíky, případně znovupoužitelné sáčky, které nabízí třeba řetězec Kaufland. Nejenže jsou látkové tašky a sáčky ekologické, ale navíc vypadají super!

2. Pijte vodu

Na rozdíl od rozvojových států máme v Česku ten komfort, že nám z kohoutku teče pitná voda. Není tedy nic snazšího, než namísto tun balených vod v PET lahvích pít vodu z kohoutku. Pořiďte si nějakou sexy lahev, kterou zvládnete nosit při sobě a nebude vám překážet. Tak se vyhnete potřebě kupovat si balené vody během dne v obchodě. Když vám voda dojde, můžete ji téměř kdekoliv snadno doplnit.
bez odpadu

3. Vsaďte na kvalitu, ne na kvantitu

Stále existují lidé, kteří kupují ty nejlevnější věci s tím, že sice dlouho nevydrží, ale není problém si kdykoliv koupit nové. Pravdou je, že nejen že to není lacinější, ale navíc se tím produkuje další hora odpadu, kterou je potřeba nějakým způsobem za vysokou cenu zlikvidovat. Ať už se tedy jedná o elektroniku, oblečení nebo nábytek, při jejich nákupu se zkuste orientovat podle toho, jak dlouho vám daný výrobek bude sloužit, aby musel skončit v popelnici.

4. Recyklujte

Teď si většina z vás možná klepe na čelo. Vždyť recyklace odpadu je v dnešní době samozřejmostí. My máme ale na mysli recyklaci věcí ještě dřív, než se z nich stanou odpadky. Prázdné PET lahve, pokud už se k vám nějak dostaly, nemusíte vyhazovat. Namíchejte si do nich pití znovu, nebo je použijte na odstátí vody k zalévání květin. Zavařovací sklenice lze taktéž znovu použít, třeba na domácí marmelády. Ze starých triček si můžete ušít látkové sáčky nebo ubrousky. Zapojte fantazii.

5. Hlídejte si, co házíte do koše

Často si ani neuvědomujeme, co všechno končí v našem koši. Pokaždé, když něco vhodíte do koše, uvědomte si, co to je a promyslete, zda by tomuto odpadku napříště nešlo nějak předejít. Pakliže však budete dodržovat výše zmíněné body, je velice pravděpodobné, že už tím se množství vašich odpadků radikálně zmenší. Chce to trpělivost a vědomý přístup. Pokud vydržíte, uvidíte, že nejen že ze sebe budete mít lepší pocit, s velkou pravděpodobností budete mít větší pořádek jak ve svém bytě, tak i ve své mysli.

Přejeme vám hodně štěstí a vytrvalosti.

0